Čo je to innovative KID (iKid)?

 • iKid je celoslovenský súťažný projekt, ktorý zážitkovou formou približuje deťom svet inovácií a férového podnikania.
 • Vybraným tímom, zloženým z detí, učiteľa a mentora z biznis prostredia, ponúka prostredníctvom detailne vypracovanej metodiky, možnosť zrealizovať svoj inovatívny nápad.
 • Cieľom projektu je zasiať semienko inovácie a povzbudiť tvorivosť detí tým, že im poskytne bezpečné prostredie na hranie sa s ich podnikateľskými nápadmi.
 • Program je určený žiakom základných škôl a 8-ročných gymnázií vo veku od 10 do 15 rokov.

Čo tímy v projekte čaká?

 • Dobrodružná cesta, počas ktorej premenia svoj podnikateľský nápad na funkčný prototyp.
 • Inšpiratívne stretnutia s úspešnými podnikateľmi.
 • Exkurzie do zaujímavých firiem z celého Slovenska.
 • Workshopy plné hier a tvorivej zábavy.
 • Súťažné finále s odbornou porotou a veľkým obecenstvom.
 • Cesta do írskeho Dublinu ako hlavná cena a možnosť predstaviť svoj startup v centrálach najúspešnejších firiem súčasnosti.
0+ Detí z 21 základných škôl
0+ Nápadov na podnikanie
0+ Funkčných prototypov
0+ Dobrovoľníckych hodín
0+ Firiem a podnikateľov

Priebeh projektu

iKid pre rozvoj dieťaťa

Priebeh projektu

Pod vedením učiteľa a mentora z biznis prostredia vytvárajú mladí inovátori svoj vlastný startup. V priebehu piatich mesiacov prechádzajú rovnakou cestou ako každý začínajúci podnikateľ alebo zabehnutá firma.

Generovanie
nápadov
Dostať nápad, identifikovať problém a nájsť jeho riešenie.
Prieskum
trhu
Zadefinovať cieľovú skupinu, preskúmať trh a prispôsobiť sa jeho požiadavkám.
Stavba
prototypu
Za pomoci odborného mentora nájsť spôsob ako zrealizovať funkčný prototyp a postaviť ho.
Marketing Dať svojmu produktu meno, nakresliť logo, vymyslieť nezabudnuteľný slogan.
Záverečná
prezentácia
Prezentovať svoj startup pred porotou a veľkým publikom na záverečnej súťaži iKid Startup Awards.

Sme na správnej ceste

 • 77% opýtaných absolventov iKid zaujala téma podnikania a 65% z nich si naďalej všíma vývoj a trendy v tejto oblasti.
 • 88% by si vedelo predstaviť v budúcnosti v niečom samostatne podnikať.
 • 100% opýtaných potvrdzuje, že sa na problémy vo svojom okolí začali pozerať ako na výzvy.

Daj hladnému rybu a nasýtiš ho na jeden deň. Nauč ho tkať siete a nasýtiš ho na celý život.

Staré čínske príslovie

Informácie pre školy

Informácie pre školy

Úloha učiteľa v projekte je kľúčová, aj keď nie typicky učiteľská. Je niekde na polceste medzi učiteľom a kamarátom. Učiteľ, za pomoci iKid metodiky, sprevádza svoj tím projektom a naviguje ho v neznámom teréne. iKid je založený na princípoch zážitkového vzdelávania a jedným z jeho cieľov je ukázať deťom, že je v ich silách svoje nápady zrealizovať. Ukázať im, že keď chcú, dokážu čokoľvek. Počas projektu stretnú zaujímavých ľudí a užijú si veľa tvorivej zábavy, ale zároveň ich čaká aj tvrdá práca a neľahké rozhodnutia. S Vašou pomocou to všetko zvládnu. 

Deťom ponúkame možnosť

 • Rozvinúť alebo prebudiť svoju kreativitu
 • Pochopiť dôležitosť tímovej spolupráce
 • Vidieť „pohár do polovice plný“, nie „do polovice prázdny“
 • Naučiť sa zodpovednosti
 • Zbaviť sa strachu skúšať nové veci
 • Nebáť sa zlyhaní a poučiť sa z nich
 • Získať vedomie integrity
 • Naučiť sa rešpektovať iných
 • Získať sebavedomie

Informácie pre firmy

Zapojte sa do projektu iKid

Poskytnite mentora

iKid mentor je človek z podnikateľského prostredia, ktorý na báze dobrovoľníctva úzko spolupracuje s iKid tímom. Jeho hlavnou úlohou je byť vzorom, vytvoriť akési priame prepojenie so svetom podnikania a zároveň pomôcť pri hľadaní správneho smeru a koncipovaní riešení. Základným pravidlom ale zostáva, že mentor učí a inšpiruje žiakov k tomu AKO sa veci robia, v žiadnom prípade ich nerobí za nich.

Pridajte sa aj vy k desiatkam našich mentorov po celom Slovensku a prispejte tak k tomu, aby generácia podnikateľov zajtrajška začala rozvíjať svoj potenciál už dnes!

Kontaktujte nás
 • Mentor, v úzkej spolupráci s iKid učiteľom, pomáha skupinke 4-6 detí vo veku od 10 do 15 rokov pri tvorbe ich vlastného startupu.
 • Zorganizuje krátku exkurziu do firmy, v závislosti od typu produktu.
 • V prípade potreby prizve odborníka, ktorý deťom poradí v určitej špecifickej oblasti.
 • Časové zapojenie závisí na vzájomnej dohode (minimálne 6 tímových stretnutí, 1-krát týždenne)
 • Metodika iKid k dispozícií.

Pozvite iKids na exkurziu

Preveďte skupinku detí po svojej firme, podeľte sa o svoj podnikateľský príbeh a prediskutujte ich tvorivé plány. Ukážte im, na čom a ako pracujete a staňte sa tak ich inšpiráciou.
Kontaktujte nás

Poskytnite odbornú konzultáciu

Ste špecialistom vo svojej oblasti? Malá rada pri riešení špecifického problému dokáže posunúť iKid startupistov o veľký krok vpred!
Kontaktujte nás

Pomôžte s výrobou prototypu

Ak zvárate, kódujete, šijete alebo ovládate inú odbornú zručnosť, dokážete niečo, čo väčšina detí ešte nedokáže. Pomôžte im ich nápad premeniť na skutočnosť.
Kontaktujte nás

Povedali o nás

Branislav Kleskeň

Branislav Kleskeň - Riaditeľ, Leaf

Sledujeme a podporujeme projekt iKid od jeho vzniku. Je nám veľmi blízke jeho zameranie na inovatívnosť a podnikavosť, ale rovnako fandíme rozvíjaniu ďalších zručností účastníkov - kreativite a tímovej spolupráci. 

Sme radi, že môžeme byť partnerom projektu a spolupracovať s jeho skvelým tímom. Tešíme sa na nový ročník v novom šate. 

Kenneth Ryan

Kenneth Ryan - Zakladateľ projektu iKid, riadiaci partner KPMG Slovensko

At the core of the iKid program, we believe any students' idea can change our world for the good. The program reinforces a students' ability to find ways how to solve their challenges in a creative and practical way. Starting at a university level, however, might be too late. This is why we decided to establish iKid with one single goal - plant the seed of innovation at age 12-14 and see the seed grow. Each year the results are an inspiration to all involved.

Som presvedčený, že pre deti nie je nič nemožné, keďže poznávanie a odkrývanie vecí na vlastných skúsenostiach je presne to, ako deti prirodzene spoznávajú život a svet okolo seba. Aj preto je super, že projekt iKid im umožňuje zážitkovou formou okúsiť to, ako sa dá počiatočná idea pretvoriť do realizovateľnej podoby funkčného produktu alebo zaujímavého riešenia.

Peter Gažík

Peter Gažík

Generálny riaditeľ, O2 Slovakia

iKid je projekt, ktorého esencia by sa mala stať súčasťou vyučovania na prakticky všetkých slovenských základných školách. iKid vlastne poukazuje na priepastný rozdiel medzi školskou teóriou a životnou praxou. Všetkým deťom, ktoré sa ho zúčastnia, prinesie nezmazateľnú zmenu do života. Majú možnosť nazrieť do sveta nebojácneho tvorenia, riešenia neriešiteľných problémov a nakoniec suverénnou sebaprezentáciou v „americkom“ štýle.  Taktiež som prekvapený, že ešte nevznikajú aj jeho lokálne kópie iKid-x, pretože aj samotná záverečná show za to stojí.

Rado Volný

Rado Volný

vedúci oddelenia online transformácie O2 Slovakia

iKid je hrou podnikania a kreativity pre najmladšiu generáciu na Slovensku. Nadšenie detí zapojených v projekte je inšpirujúce aj pre dospelých. Úžasný projekt!

 Anton Zajac

Anton Zajac

spolumajiteľ ESET a prezident ESET North America

Keď sa pozriem na dnešných stredo- a vysokoškolákov na Slovensku, tak mi u nich často chýba podnikateľský duch a ambícia zmeniť svet. iKid podporujem už pár rokov, pretože je to skvelý projekt, ktorý efektívne učí deti už v útlom veku základom podnikania a fungovania biznisu.

Andrej Kiska

Andrej Kiska

Partner, Credo Ventures

Projekt iKid ma oslovil už na jeho úplnom začiatku, v roku 2012, svojou víziou a jasným hodnotovým nastavením. Zmena spoločnosti a jej fungovania začína a končí u ľudí, ktorí ju tvoria. Neviem si predstaviť lepší a udržateľnejší spôsob, ako začať práve so vzdelávaním detí. Držím projektu iKid palce a budem ho naďalej podporovať.

Juraj Stankay

Juraj Stankay

Industry Manager, Google Slovensko

Pri projekte iKid Slovakia som mala možnosť pôsobiť ako porotca, mentor aj partner, keďže víťazný tím iKid tradične prezentuje počas gala večera "staršej sestry" - súťaže pre inovatívne firmy StartupAwards.SK. iKid v mladých ľuďoch na Slovensku podporuje tvorivosť, iniciatívu, ambicióznosť, tímovú prácu a odvahu. Zo stretnutí s týmito mladými "podnikateľmi" je pre mňa zjavné, že program výrazne pomôže nielen im osobne, ale má šancu posunúť Slovensko bližšie k cieľu stať sa inovatívnou ekonomikou.

Michaela Kršková

Michaela Kršková

Advisor, Co-Founder, Future Now

Vidieť čerstvo násťročné deti tvoriť nové veci, služby, produkty, zamýšľať sa nad nimi, prezentovať ich a neustále sa zlepšovať, dokáže neuveriteľne nabiť energiou. iKid je skvelý prvý krok na objavovanie sveta podnikania, no najmä sveta kreativity a tvorenia.

Michal Meško

Michal Meško

CEO, Martinus.sk

Deti na základných školách na Slovensku sú aj v 21. storočí často nútené memorovať nepodstatné, na úkor rozvoja ich kritického myslenia a kreativity. Presne to, čo deťom chýba, ponúka projekt iKid. Počas minulého roka, kedy som mal možnosť mentorovať deti zo ZŠ Maurerova v Košiciach, som sa veľa naučil aj sám. Spôsob, akým pristupujú deti k podnikaniu, k vývoju nápadu, produktu či marketingu, by si mohli pokojne osvojiť aj veľké korporácie. Niekoľko mesiacov práce na reálnom projekte a jeho prezentácia pred odborníkmi zo sveta startupov, sú pre decká zážitkami, na ktoré nikdy nezabudnú a určite ich motivujú k veľkým veciam v budúcnosti. Toto by sme mali robiť viac - dávať deťom príležitosť realizovať sa a vzdelávať novými spôsobmi.

Marek Lavčák

Marek Lavčák

Executive officer & Co-Founder, Eastcubator

Čím viac sledujem iKid aktivity, tým viac by som chcela byť späť na základnej škole. Hneď by som sa zúčastnila! Spôsob rozmýšľania, ktoré sa iKid-áci naučia ich postaví na inú štartovaciu čiaru po skončení školy. Na finále som bola nadšená ako vedia prezentovať pred publikom svoju myšlienku v štruktúrovanej forme. Počas mojej motivačnej prezentácie pre iKids o Staffine som dostala mnohé prekvapujúce a zaujímavé otázky, ktoré nám nikto predtým nepoložil. Projekt iKid je skvelá iniciatíva a veľmi jej držím palce.

Katka Klinková

Katka Klinková

Founder & CEO Deal Factory, Co-Founder, Staffino

Projekt iKid prináša nový vietor do škôl. Pomáha meniť nielen žiakov, ale aj učiteľov. Sama som sa pristihla pri tom, že sa "musím brzdiť", aby som iniciatívu, objavovanie, skúmanie nechala na žiakov a ja bola len ich sprievodcom. Premyslená a systematická metodika, rozvíjanie tímovosti, samostatnosti žiakov, komunikačných zručností v skupine i smerom k reálnemu trhu, schopnosť vlastnej prezentácie, to všetko robí z projektu iKid výnimočný počin, ktorý podporuje to, čo budúci lídri spoločnosti potrebujú. Iba cez tento projekt mohli naši žiaci  vidieť mnoho úspešných podnikov, spoznať ľudí, ktorí už svoje inovácie zrealizovali, nájsť, osloviť a zabezpečiť kontakt s tvorivými ľuďmi, ktorí sú nadšení z toho, že svoj um môžu odovzdať mladým. A bonus na záver - decká som pri ňom spoznala oveľa lepšie, ako v bežnom vyučovacom procese, čo pomohlo obom stranám  upevniť pozitívne vzťahy v škole. Po prvom roku zapojenia sa pokračujeme s radosťou ďalej. Z minuloročných účastníkov, teraz už deviatakov, sa stali "mentori" nových tohtoročných skupín, a tak rozširujeme iKid pozitívne deti v našej škole, obohatené myšlienkami tohto projektu.

Anna Chlupíková

Anna Chlupíková

riaditeľka Základnej školy v Novákoch

Myslím si, že na školách sa vyučuje priveľa teórie. Som človek z praxe, takmer nikdy som si nevedel zapamätať žiadnu teoretickú poučku. Na osvojenie zákonov v elektrotechnike som si vytváral vlastné obvody, kde som si chcel učivo overiť. Div sa, zákony platili a obvody fungovali! Po oslovení spoločnosťou KPMG pracovať v programe iKid ako mentor, som ponuku prijal s nadšením. Skúsenosti treba odovzdávať ďalej, najmä keď pracujete so šesť členným tímom, ktorý vás zahrnie nespočetným množstvom nápadov na úspešný startup. Z nápadov sme si vybrali len jeden, na ktorom sme nasledujúce obdobie tvrdo pracovali. Žiaci kreslili a modelovali z hliny budúci design ich výrobku. A tak vznikol FLASKY! Fungujúci prototyp indukčne ohrievanej termosky, kde sa nikto nepopáli pri prelievaní horúcej vody do čajníka.  Kde čas lúhovania čaju je závislý od uhlu natočenia horného časovacieho gombíka. A to najlepše? Keď je čaj hotový FLASKY sám povie: FLASKY IS READY!

Pavol Amena

Pavol Amena

zakladateľ Amena Display

Z pozície mentora a zároveň rodiča bola bolo krásne sledovať progres a postupné zosúladenie sa tímu. Celý tento proces bol “nezaťažený” konvenčným zmýšľaním a práve preto je potrebné takéto aktivity podporovať. Osobne som s niektorými členmi tímu stále v kontakte a práve nedávno prišiel jeden z nich s ďalšími nápadmi. Tak môžem potvrdiť, že celá táto iniciatíva mladých naštartuje a povzbudí do budúcnosti.

Viliam Vajda

Viliam Vajda

Viliam Vajda, Eastcubator

V iKid som od jeho začiatku ako učiteľka. Každý rok máme na škole skupinky druhostupniarov, ktoré sa aktívne zapájajú, zažívajú si realitu podnikania v bezpečnom prostredí. Mali sme aj úspechy, aj neúspechy, učíme sa z chýb a prešľapov, no to je to najcennejšie. Deti majú iný pohľad na svet a trápia ich iné problémy, no v iKid zistia, že tieto problémy sú schopné vyriešiť. Vyskúšajú si, čo je to dotiahnuť biznisový nápad do konca, aké to je jednať s dospelými, startupistami, majiteľmi či konateľmi firiem, prezentovať svoj nápad a presviedčať ľudí o tom, že ten nápad stojí za to. Ukáže sa, či sú naozaj tímoví hráči a vedia hľadať konsenzus, učia sa pýtať, hľadať odpovede a v neposlednom rade používať angličtinu v reálnych situáciách. A toto všetko ako učiteľka zažívam s nimi. Otvárajú sa mi dvere do sveta, ktorý beží paralelne s tým školským a pre väčšinu našich žiakov sa stane realitou - stretávame sa s pracovníkmi vo firmách, vedúcimi, aj ľuďmi, ktorí „makajú“ sami na seba a spolu veríme, že ak sa chce, tak sa zvládne všetko. Spoznávam aj iné školy a nadväzujem nové kontakty s učiteľmi, ktorí sa neboja inovovať a robiť veci inak, lepšie. iKid odporúčam každému, kto má odvahu spoznať svet podnikania a neuspokojí sa s tým, že veci sú dobré tak, ako sú.

Zuzana Mikloš Fabriciová

Zuzana Mikloš Fabriciová

Líder akademického programu na CZŠ Narnia v Bratislave

Sme veľmi radi, že sme v Pixel Federation mohli privítať tím z projektu iKid. Myslím, že táto návšteva bola inšpirujúca pre obe strany. Pixel Federation ako firma, kde firemnú kultúru, inovácie a kreativitu kladieme na prvé miesto a tím mladých vášnivých inovátorov, ktorý pracuje na svojom “start up” projekte, si mali čo povedať a navzájom sa motivovať. Veľmi sa nám iKid projekt páči, pretože posúva myslenie detí správnym smerom. Učiť deti kooperovať v kreatívnom duchu a dosiahnuť výsledok, je v súčasnej celkovej situácii slovenského školstva veľmi potrebná vec.

Šimon Šicko

Šimon Šicko

CEO, Pixel Federation

Dať víziu a odvahu ju realizovať deťom a mladým ľuďom je najlepšia investícia, akú môžeme urobiť. Projekt iKid má za cieľ práve toto a preto mi bolo cťou byť jeho súčasťou. Stretol som veľa startupistov a začínajúcich podnikateľov a len málokedy som videl toľko nadšenia, radosti a odhodlania niečo nové vytvoriť, ako tomu bolo pri mojom mentoringu marketingu na ZŠ Nováky a ZŠ Bošany. Viacero naozaj užitočných projektov sa dokonca podarilo žiakom základnej školy dostať do fázy distribúcie pre koncových užívateľov a ja som tak nepomáhal marketovať produkt detí, ale mladých a kreatívnych podnikateľov.

Ivan Dvoran

Ivan Dvoran

Co-Founder, This is Locco

To, že sme boli v iKid, bol pre nás skvelý zážitok. Je to úžasná súťaž plná zábavy pre deti.

Úžasné je to v tom, že robíte v skupinách s priateľmi, naučíte sa všeličo nové, cestujete do rôznych firiem a môžete vyhrať super ceny. Spoznali sme inšpiratívnych ľudí a navštívili zaujímavé miesta. iKid je top!

Tím Flasky

Tím Flasky

víťazi iKid 2015

iKid je pre mňa ako učiteľa presne to, čo si predstavujem pod moderným vyučovaním. Žiaci majú pred sebou svoj vlastný cieľ a na to, aby ho splnili, musia vyriešiť mnoho čiastkových úloh. Bez toho, aby si to uvedomovali, venujú sa matematike (počítanie nákladov na projekt, rysovanie...), informatike (práca s PC), mediálnej výchove (tvorba reklamy), slovenčine (písanie textov, tvorba dotazníkov), technike (tvorba prototypu), ekonomike (prieskum trhu, rozpočet...), anglickému jazyku a ďalším predmetom. To všetko je pre nich veľmi dôležité. Vedomosti, ktoré už niekde získali, môžu používať na to, aby sa presadili v modernom biznise. A presne o tom by mala byť škola - pripraviť žiakov na život, v ktorom sa musia vedieť presadiť.

Ako víťazi, sme sa dostali do Googlu, či Facebooku a mali sme možnosť, nahliadnuť do ich fungovania a pochopiť, o čom je moderné podnikanie. A vlastne o tomto všetko je iKid. ;)

Ľubomír Rehák

Ľubomír Rehák

učiteľ na ZŠ R.Dilonga v Trstenej

Hlavný partner

Leaf

Partneri

O2 Dell Google

Podporovatelia

Podporovatelia

© 2020 iKid o.z.   |   © ARSYLINE 2020

Upozornenie
Zavrieť